Stapleton & Springer E-shop

CURRENT WINE OFFER

 • View all | Pages: CURRENT WINE OFFER » CHARDONNAY TERASY 2018
 • PINOT NOIR 2017

  CURRENT WINE OFFER » PINOT NOIR 2017

  POZNÁMKY : V ROCE 2020, 2021 SE SKLADBA ČERVENÝCH ODRŮD V NAŠICH VINICÍCH ZMĚNÍ NA 100% PINOT NOIR. PRACUJEME NA DOSAZENÍ KLONEM 115 Z BURGUNDSKA.

   

  ODRŮDY: PINOT NOIR 100%  PRÁCE NA VINICI:

  Ročník 2017 byl suchý a tak jsme téměř nemuseli ošetřovat houbovité choroby. Přesto tráva stále rostla. Okopávali jsme mechanicky a motyčkami. Vinice moc nerostla, a byla vzdušná.

   

  CHARAKTERISTIKA VÍNA:

  Víno zrálo na sudech Francois Freres exclusive. Následovala kupáž z barrique do velkého sudu. Při tvorbě tohoto vína jsme si pohráli s různými klony z našich vinic a výsledkem je jemný elegantní Pinot noir , který není tak vyhraněný jako Pinoty z jednotlivých terroirů.  Plánem je výborné BIO víno , které dříve uzraje.  Pokud máte dobré podmínky ve své vinotéce(sklepě), pak na lahvi může probíhat další zrání, nebo se může vypít mladší. V tom je velká výhoda Pinotů proti vínům Bordeaux typu. Ideální teplota uskladnění 12-14st C. Vlhkost 85%.

   

  DEGUSTAČNÍ POZNÁMKY:

  Víno je elegantní , dobře se pije, neunavuje . Barva višňového kompotu. Dlouhotrvající dochuť .Bude se dobře kombinovat s pokrmy a najde uplatnění v gastronomii. Třísloviny jsou sladké. Celkově styl vína je mezi světlými a jemnými klony typu 115 a tvrdšími moderními klony. Alkohol je 12,8% což je tak akorát. Vysoký bezcukerný extrakt svědčí o malé úrodě na keři. Ročník 2017 byl velmi dobrý na červená vína.

   

  AKTUÁLNĚ K PRODEJI : ... čekáme na etikety


  Obsah 750 ml

  CZ-BIO-002

  Price:499.00CZK
 • PINOT NOIR ČTVRTĚ 2017

  CURRENT WINE OFFER » PINOT NOIR ČTVRTĚ 2017

  VARIETY:
  Pinot noir 100%

  AT THE VINEYARD:

  The wine comes from an organically cultivated wineyard. It was dry (the weather), that is why we hoed weed manually. Just before the harvest, deer and pheasants nibbled the grapes. We have managed to guard our vineyards against starlings. Still, it seems that we, an organic winery, have to get used to it. Wild animals like pure grapes.


  TASTING NOTES:

  This is a wine made by Tomas out of his small vineyard at CTVRTE plot. How does it taste? I don´t know, he hasn´t let me to taste :-) !

   

  WINEMAKER´S NOTES:

  After 12 months of aging in oak barrels the wine is ready to be bottled. The wine is young, nevertheless, based on customers´feedback, it tastes well already today. The tannins are higher but they begin to harmonize. Thanks to a low quantity of grapes per vine, the colour is riche of cherry compote. The wine is ready to please ale lovers of classic Pinot noir.


  Cheers!


  Content 750 ml

  Price:645.00CZK
 • ROUČÍ 2017

  CURRENT WINE OFFER » ROUČÍ 2017

  VARIETY:

  Pinot noir 100%, clone 115, grapes are from Čtvrtě and Trkmanska vineyards 50/50


  THE VINEYARD:

   

  The area for Roučí  2017 is 1,5 ha

  The vineyard has been cultivated under full organic process. We dispose weeds mechanically, no chemicals applied. They contaminate the groundwater and poison life in soil. We protect vines against fungal diseases applying the bio-preparations that yet through contact and a complex of "green jobs" to keep the vines aerated/airy. In grapes you won't find residues of chemical sprays, which cause headache (measured and tested by UKZUZ - Central Institute for Supervising and Testing in Agriculture). We harvest grapes manually and only the well-matured ones. We love all the hard work and we do it with positive energy, which results in the grapes as well.

   

  IN THE CELLAR:

  The wine is elegant, velvety fine. The smell and taste is in harmony. The colour is light, typical for classic Pinot noir. Rouci is the old czech name for Pinot noir, when the old name, than the old clone and a classic work.


  Content 750 ml

  CZ-BIO-002

  Price:999.00CZK
 • CHARDONNAY TERASY 2018

  CURRENT WINE OFFER » CHARDONNAY TERASY 2018

  Note: We export this wine to Norway, United Kingdom, Denmark, Austria, Suisse, Slovakia. The wine is served in 2 Michelin star restaurant in London and in others Michelin star restaurants.

   

  VARIETY:

  Chardonnay 100 %


  AT THE VINEYARD:

  The wine comes from an organically cultivated vineyard. We harvested on September 22 and the grapes were really well ripen and healthy. The sugar content was of highest quality level.


  WINEMAKER´S NOTE:

  The wine is aged in 2 French oak 500 litres barrels and on the yeast. We battonage. The wine seems to be well structured and full-body. Taste of apricot, honey, tropical fruit. Unfiltred, untreated. We will bottle it soon. We will sell it in the end of 2018. Cheers!


  Content 750 ml

  CZ-BIO-002

  Price:290.00CZK
 • View all | Pages: CURRENT WINE OFFER » CHARDONNAY TERASY 2018